Jak zorganizować ślub i wesele?

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie, a ogrom spraw do załatwienia związanych z tym ważnym wydarzeniem przeraża wiele osób.

Nie popadajmy jednak w panikę i spróbujmy przygotować plan działania tak, aby wszystko poszło po naszej myśli.
Pierwszą sprawą jaką przyjdzie nam załatwić przy organizacji ślubu, będzie zarezerwowanie terminu uroczystości w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Formalności musimy załatwić razem z przyszłym małżonkiem.

Jeśli po uroczystości zaślubin planujemy przyjęcie weselne dla naszych gości pora zacząć rozglądać się za salą. Zarezerwowanie sali w restauracji na uroczysty obiad dla kilkunastu osób nie powinno stanowić dużego problemu. Jeśli zaś chcemy urządzić huczne wesele pamiętajmy, że najlepsze sale weselne są rezerwowane nawet 2 lata wcześniej. Warto o tym pamiętać podczas rezerwowania terminu ślubu.

Przy wyborze sali warto zwrócić uwagę na jej odległość od miejsca w którym odbędzie się ślub. Jeśli na weselu zjawią się goście przyjezdni sprawdźmy, czy obiekt oferuje miejsca noclegowe i w jakim są one standardzie, oraz czy będzie nam przysługiwała zniżka na zakup noclegów.

Menadżer do którego udamy się na oględziny sali, powinien zaproponować nam menu na wesele. Wskażmy liczbę gości i nasze wymagania dotyczące liczby przystawek, ciepłych posiłków, ewentualnych stołów tematycznych, np. wiejskiego. Wiele sal weselnych oferuje zamówienie tortu weselnego. Nie musimy korzystać z tej opcji zwłaszcza, że zazwyczaj wychodzi to drożej, niż zamówienie tortu w cukierni.
Sprawdźmy również, czy jest możliwe dostarczenie własnego alkoholu na przyjęcie weselne – w znaczący sposób obniży to nasze koszta. Jeśli właściciel sali wyrazi na to zgodę, alkohol możemy kupić w hipermarketach oraz dyskontach i kilka dni przed weselem dostarczyć na salę.
Bardzo ważne – jeśli udało nam się ustalić z menadżerem menu, poprośmy, aby przyniesiono nam do degustacji próbki potraw, które będą podawane na przyjęciu weselnym. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych nerwów w dniu ślubu.

Oprawa muzyczna jest istotnym elementem dobrej zabawy na przyjęciu. Możemy wynająć Dj-a, lub zespół, który będzie grał na żywo. Wynajęcie DJ-a będzie zdecydowanie tańszą opcją. Dobre zespoły zazwyczaj mają mało wolnych terminów. Nie odkładajmy załatwienia muzyki na wesele na ostatnią chwilę.

Gdzie znaleźć garnitur dla pana młodego?
Po zakup garnituru możemy się udać do jednego z salonów mody męskiej. Szeroki wybór nas na pewno zaskoczy, a ceny będą odpowiednie na każdą kieszeń. Profesjonalna obsługa pomoże dobrać garnitur dla pana młodego.

Gdzie kupić suknię dla panny młodej?
Każda przyszła panna młoda ma wizję jak powinna wyglądać jej suknia ślubna w tym wyjątkowym dniu. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości, nie ponosząc nadmiernych kosztów, możemy spełnić nasze marzenie o wyjątkowej kreacji.
Suknie ślubną możemy zamówić nową w salonie, kupić używaną, albo wypożyczyć ze specjalnej wypożyczalni.
Zakup nowej sukni ślubnej to wydatek największy, jednak mamy bardzo szeroki wybór modeli z katalogów. Na miejscu w salonie sukien ślubnych zajmie się nami profesjonalna konsultantka, która doradzi który krój sukni będzie odpowiedni dla naszej sylwetki. Ewentualne poprawki sukni będą zawarte w cenie. Minusem zakupu nowej suknie będzie czas oczekiwania – zazwyczaj jest to kilka tygodni.

Suknie używaną bez problemu znajdziemy na popularnych portalach aukcyjnych, a jej cena będzie o około 1/3 niższa niż zakup tego samego modelu, ale nowego w salonie. Jeśli suknia zaraz po użyciu przez pierwszą właścicielkę została oddana do czyszczenia, a materiał z jakiego została wykonana był dobrej jakości, nie zauważymy różnicy pomiędzy suknią używaną, a nową. Minusem będzie tu konieczność ewentualnych poprawek sukni u krawcowej, co będzie nas kosztowało dodatkowo.

Trzecie rozwiązanie, to wypożyczenie sukni. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze ze wszystkich. Wypożyczalnie sukien ślubnych funkcjonują zazwyczaj przy salonach z nowymi sukniami. Cena za wypożyczenie sukni jest bardzo atrakcyjna, w zależności od modelu. Możemy wypożyczyć suknię, na której zakup nowej nie mogłybyśmy sobie pozwolić.

Pozostało nam jeszcze zorganizowanie fotografa, oraz zakup zaproszeń.

Każdy fotograf powinien nam przedstawić swoje portfolio. Ustalmy zakres godzin, w jakich będzie fotografował przyjęcie, oraz termin sesji ślubnej. Stawka za pracę fotografa jest ustalana indywidualnie i jest uzależniona od miejscowości.
Zaproszenia możemy zaprojektować samodzielnie, albo zlecić projekt odpowiedniej firmie. Zaproszenia można również kupić gotowe. Na realizację zlecenia zazwyczaj musimy poczekać kilka tygodni.

Przy organizacji ślubu i wesela starajmy się podzielić z przyszłym małżonkiem sprawami do załatwienia. Spróbujmy też włączyć w przygotowania najbliższą rodzinę. Oszczędzimy sobie sporo nerwów, a ślub zapamiętamy jako najpiękniejszy dzień w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *