Wydatki związane z weselem. Czy warto brać pożyczkę?

Młodzi, zakochani ludzie gotowi są zawrzeć przysięgę małżeńską. Jednak, aby zorganizować ten szczególny dzień, muszą być przygotowani na przeliczenie budżetu domowego, który są w stanie przeznaczyć na przyjęcie weselne. Czy jesteśmy w stanie zorganizować ślub bez konieczności zaciągania kredytu? Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej kwoty gotówki, to gdzie warto zwrócić się o pomoc finansową?

Koszty związane z weselem

W pierwszej kolejności są zaręczyny. Później młodzi myślą o zorganizowaniu przyjęcia weselnego. Niektórym marzy się cichy, skromny ślub w gronie najbliższych, ale inni chcą zrobić przyjęcie na ponad 100 osób, gdzie z pewnością muszą liczyć się ze znacznie większymi opłatami. Jak więc przygotować się na koszty związane z przyjęciem weselnym? Ślub z pewnością będzie jednym z pierwszych większych wspólnych wydatków zakochanej pary. Zwłaszcza tyczy się to osób, które rozpoczynają wspólne życie w młodym wieku. Jest to świetna okazja, aby przekonać się, jak razem ze swoją drugą połówką jesteśmy w stanie zarządzać wspólnym budżetem. W przyszłości większych wydatków może być jeszcze więcej. Młoda para oprócz wynajęcia sali, czy zakupu sukni ślubnej i garnituru musi również przygotować pieniądze na opłaty wnoszone za uroczystość odbywającą się w urzędzie cywilnym. Jeżeli decydujemy się na ślub Kościelny również musimy przygotować na tę okazję dodatkową gotówkę. Oczywiście w skład kosztów również wchodzi wynajem orkiestry, DJ-a, czy fotografa.

Za co płacimy?

Kosztów związanych z przygotowaniem wesela jest wiele. Poniżej przedstawiamy szacunkowe kwoty, z jakimi muszą zmierzyć się narzeczeni, przygotowując przyjęcie weselne:

 • opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego – 80-90 zł
 • opłaty w Kościele (Ślub, organista, dekoracje) – 1300 zł
 • nowa suknia ślubna + dodatki – 3000-10000 zł
 • używana suknia ślubna + dodatki – 2000 zł-4000 zł
 • nowy garnitur + dodatki – 1000-5000 zł
 • wynajęcie samochodu + dekoracja – 500 zł-4000 zł
 • obrączki – 400-800 zł
 • fryzura + makijaż – 200-600 zł
 • fotograf – 1500-4000 zł
 • kamerzysta – 2000-6000 zł
 • koszt za 1 gościa weselnego – 200-400 zł
 • orkiestra – 1000-5000 zł
 • DJ – 1000-3000 zł
 • Alkohol – od 25-100 zł za sztukę
 • Tort – 300-600 zł

Kwoty te podane są szacunkowo. Wszystkie koszty zależne będą od ilości osób, preferencji dotyczącej miejsca zorganizowania przyjęcia weselnego, a nawet od miejscowości, w której para młoda chce wydać przyjęcie weselne. Co więcej, sporo osób decyduje się również na zorganizowanie sesji ślubnej lub zorganizowanie drugiego dnia wesela, które również niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Jak zaplanować budżet weselny?

Każda para w zależności od preferencji wyda inną kwotę pieniędzy w porównywaniu z innymi osobami zamierzającymi zorganizować wesele. Jeżeli wiemy już, jak ma dokładnie wyglądać jeden z najważniejszych dni w naszym życiu, czas zaplanować budżet weselny. Ważne jest ustalenie między sobą kto, za co ponosi koszty. Jak wiadomo, narzeczeni nie dysponują przed ślubem wspólnym majątkiem. Warto również przygotować trochę więcej gotówki na nieplanowane wydatki. W każdej chwili orkiestra może nam się rozchorować a na ostatnią chwilę ciężko będzie nam znaleźć coś w podobnej cenie.

Jak obniżyć koszty związane z weselem?

Znamy kilka trików, jak obniżyć koszty związane z przygotowaniem wesela. Podczas wyboru dnia, w którym ma odbyć się wesele, warto zastanowić się nad wyborem daty ślubu poza sezonem. Z pewnością będzie to wpływać na zmniejszenie kosztów. Czasami młoda para decyduje się na zorganizowanie uroczystości weselnej w środku tygodnia. Jak wiadomo, najdrożej jest przygotować ślub w okresie wakacyjnym oraz w weekendy. Warto przed podjęciem decyzji przeliczyć budżet i ustalić priorytety. Jeżeli decydujemy się na wesele, które ma odbyć się za ponad rok, dobrym rozwiązaniem jest wpłacenie wcześniej zaliczek, aby nie ponosić zbyt wysokich kosztów w jednym czasie. Zastanówmy się dobrze, czy koniecznie chcemy przygotować huczne wesele. Pamiętajmy, aby nie ulegać presji otoczenia. Sami musimy zdecydować, jak chcemy, aby wyglądało nasze wesele. Jest to szczególny dzień, który przeżywamy raz w życiu.

Podróż poślubna

Często dodatkowym wydatkiem związanym z weselem jest podróż poślubna. Zazwyczaj młoda para decyduje się na wyjazd w wymarzone miejsce. Dobrą opcją jest zarówno zarezerwowanie wakacji first minute, ponieważ jesteśmy zobowiązani tylko do wpłaty zaliczki. Możemy zdecydować się również na ofertę last minute, gdzie kilka dni po ślubie wybierzemy się do biura podróży i tam spontanicznie podejmiemy decyzję. Najpopularniejszymi kierunkami, jakie w ostatnim czasie były wybierane na podróż poślubną, są m.in. Grecja, Cypr, Tajlandia, Kenia, Czarnogóra, Dominikana oraz Wyspy Kanaryjskie. Młoda para ma w czym wybierać. Piękne krajobrazy i luksusowe hotele co rok przyciągają nowożeńców. Pamiętajmy, że organizując miesiąc miodowy, możemy również zrobić to dobrze i w szczególności niskobudżetowo.

Pożyczka na ślub – czy warto?

Wraz ze swoją drugą połówką decydujecie się na zorganizowanie wesela? Wiecie już, z jakimi kosztami możecie mieć do czynienia. Wspólnie zastanówcie się, jaki budżet chcecie przeznaczyć na całą uroczystość. Czy myślicie również o podróży poślubnej? Jeżeli obecnie nie macie odłożonej odpowiedniej ilości gotówki, możecie również zastanowić się nad zaciągnięciem szybkiej pożyczki online. Wnioski składa się w szybki sposób, a pieniądze przelewane są na konto bankowe w ten sam dzień. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość środków pieniężnych możemy pomyśleć nad wyborem pożyczki ratalna, ale jeśli potrzebujemy drobnej gotówki na już warto sprawdzić oferty krótkoterminowych chwilówek. Pierwsze chwilówki dla nowych klientów są za 0 zł.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczka-city.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *