Przygotowania do ślubu – bukiety

Jednym z ważnych elementów uroczystości weselnej jest dekoracja i bukiet Panny Młodej. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszy.
Bride's bouquet with sunflowers

Kwiaty sezonowe
Dwie podstawowe sprawy o jakich trzeba zadecydować to typ bukietu oraz gatunek kwiatów. Klasycznym wyborem są frezje, bądź róże. Ich zaletą jest to, że będą się długo trzymać, poza tym bez trudu dopasujemy je do mniej, bądź bardziej wymyślnej sukni. Z drugiej strony, takie kwiaty są bardzo „sztampowe”, więc jeżeli mamy ochotę na oryginalniejszy bukiet, warto postawić na gatunki, które kwitną sezonowo. Może to też obniżyć koszty stworzenia kompozycji, ze względu na dostępność kwiatów.

Jakie gatunki kwitną w poszczególnych miesiącach roku? Czerwcowe Panny Młode mogą się zdecydować na przykład na delikatne piwonie, bądź cynie. Miesiące wakacyjne to dobry moment na słoneczniki czy hortensje. Jeżeli bierzecie ślub wiosną, w okolicach Wielkanocy, naturalnym wyborem mogą być narcyzy, albo tulipany. Te drugie utrzymają się znacznie dłużej i ich płatki nie będą się osypywać. Maj to moment kwitnięcia bzów, które również wyglądają niezwykle efektownie, problem może natomiast stanowić ich bardzo intensywny zapach.
Na jakie kwiaty zdecydować się jesienią i zimą? Wtedy faktycznie do wyboru pozostają nam odmiany całoroczne, nie znaczy to jednak, że jest ich niewiele. Coraz bardziej popularne stają się na przykład storczyki oraz goździki, które są bardzo eleganckie a zarazem delikatne.

Rodzaje bukietów
Poza kwiatami, wybrać należy jeszcze rodzaj bukietu. Florystka może ułożyć kompozycję na wiele różnych sposobów. Jednym z popularniejszych jest biedermeier. Stanowi on ciasno ułożone kręgi kwiatów i dobrze sprawdza się w zasadzie w zestawieniu z każdą figurą Panny Młodej. Inaczej rzecz ma się z tak zwaną kaskadą, która lepiej będzie pasować wysokim Paniom. Ten bukiet „wylewa się” z dłoni Panny Młodej. Ciekawym, nowoczesnym sposobem ułożenia kwiatów jest także berło, wykonywane z kwiatów o długich łodygach. Modne jest też ostatnio skomponowanie bukietu w pomander, czyli kulę zawieszoną na wstążce, trzymanej przez Pannę Młodą.
Ceny bukietów są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od kwiatów, ułożenia oraz od samej kwiaciarni. Jeżeli zażyczymy sobie jakieś nietypowe gatunki, koszty automatycznie wzrosną. Mniejszą wiązankę można kupić już za około 50 złotych, te najbardziej okazałe kosztują nawet ponad 250 złotych. Średni wydatek, na jaki powinniśmy być przygotowani to 70 – 150 złotych.

Kwiaty dla świadkowej
Chociaż nie wszyscy ją praktykują, istnieje tradycja kupowania bukietu także dla świadkowej. Powinien on być dopasowany do kwiatów Panny Młodej, jednak mniej okazały. W dzień ślubu, nic nie powinno bowiem odwracać uwagi od Pary Młodej. Warto kolorystykę bukietu uzgodnić wcześniej, tak, aby świadkowa miała czas na dobranie odpowiedniej sukienki. Najlepiej oba bukiety oraz dekoracje zamówić w jednej kwiaciarni – pozwoli to na pewno obniżyć koszty, a poza tym florystka nie będzie miała problemu ze skomponowaniem wiązanek.
Więcej inspiracji i pomysłów możecie znaleźć pod adresem www.wnetwesele.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *