Garnitur trzeba przymierzyć!

Elegancki mężczyzna ma w swej szafie przynajmniej kilka garniturów. Po co tyle? Garnitury różnią się między sobą krojem, materiałem, stylem, a przede wszystkim przeznaczeniem. Najlepiej przygotować się na każdą okazję.
iko-garniturtrzebaprzmierzycGarnitur to nic innego jak komplet eleganckiej odzieży męskiej, wykonany z jednego materiału. Rodowód ma europejski – wywodzi się z Wielkiej Brytanii, choć wiele zawdzięcza również wyśmienitym krawcom włoskim, którzy szybko stali się w tej dziedzinie ekspertami, zwłaszcza jeśli chodzi o cienkie tkaniny. W garniturach najważniejszą rolę odgrywa krój. Ważne są również kolor i tkanina, choć to skrojenie garnituru decyduje o właściwej prezencji. Najlepsze garnitury szyje się z jedwabiu lub czystej wełny, która nie gniecie się, dopasowuje do sylwetki i oddycha. Według znawców mody na tej części garderoby panowie nie powinni oszczędzać, bo zakup garnituru to inwestycja, która ma szansę procentować przez długie lata. Najczęściej spotykaną klasyfikacją garniturów jest podział na dwuczęściowy, trzyczęściowy i dwurzędowy. Każdy z nich przeznaczony jest na określone typy sylwetek, warto zatem sprawdzić, w którym wygląda się korzystniej.

Na zakupy!
Od czego zaczyna zakupy garnituru przeciętny młody Polak? Od wpisania w wyszukiwarce frazy: garnitury warszawa (lub inna miejscowość, gdzie zamierza się udać na zakupy). Dostaje pełne spektrum sklepów, co pozwala udać się w konkretne miejsce i znaleźć poszukiwaną markę. – Garnituru lepiej przez internet nie kupować. Bez przymierzenia i oceny fachowym okiem jest to po prostu ryzykowne. Nasza sylwetka może się różnić od sylwetki modela i nawet po dokładnym wymierzeniu, może okazać się, że zakupiony garnitur marszczy się w niedozwolony sposób – odradza Jacek Zięba, stylista. Podkreśla, że na zakupy warto udać się z osobą, która będzie w stanie obiektywnie ocenić, jak wyglądamy. Szczególnie polecane są wizyty u krawca i zamawianie garnituru na miarę. Wówczas możemy mieć pewność, że dana osoba prawidłowo dopasuje ubranie do nas zarówno pod względem wymiaru, ale również materiału, kolorystyki i kroju.
Mądry Polak po radzie
Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie garnituru? Przede wszystkim w dobrze dobranej marynarce guziki po zapięciu nie powinny się rozchodzić, ale trwać w jednej linii. Źle dobrana marynarka układa się w charakterystyczny X. Plecy i rękawy marynarki również muszą pozostać gładkie, a kołnierz marynarki przylegać gładko do koszuli. Z kolei dobrze dobrany rękaw powinien sięgać nadgarstka, tak by był spod niego widoczny fragment koszuli. Prawidłowo dobrana marynarka sięga do połowy dłoni, przy luźnych rękach opuszczonych wzdłuż ciała. Ważnym elementem stroju są spodnie – dobrze dopasowane nie marszczą się w żadnym miejscu i sięgają za kostki nie dotykając obcasów. W starannym wyglądzie mężczyzny nie powinno zabraknąć gustownych dodatków. Poszetka, mucha lub krawat, spinki do mankietów i krawata, dobrze dobrany pasek i buty dopełniają całości kreacji. W dobrym sklepie nie powinno również zabraknąć tych drobiazgów, które świadczą nie tylko o klasie, lecz również staranności osoby. Nie bez znaczenia jest również fachowa ocena sprzedawcy. Z pewnością panowie poznają, który rzeczywiście zna się na rzeczy, a któremu zależy tylko na sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *