Fotograf ślubny – reporter i najlepszy przyjaciel.

Fotograf jest jak milczący świadek naszych radości i wzruszeń. Choć dziś fotografować może każdy, to jednak aby uwiecznić najistotniejsze momenty naszego życia, wybieramy profesjonalistę. Tylko w ten sposób możemy zapewnić odpowiednią jakość zdjęć, ale także komfort, podczas sesji fotograficznej lub tych najważniejszych chwil, kiedy mówimy sobie ”tak”, stojąc przed ołtarzem lub kiedy stawiamy pierwsze kroki w tańcu.

Profesjonalny fotograf nie tylko uchwyci najpiękniejszy moment i najlepsze światło. Dobry fotograf podczas ceremonii ślubnej czy wesela staje się reporterem, dokumentującym zarówno podniosłe chwile przysięgi, jak i zabawne momenty na sali bankietowej. Jest przede wszystkim doskonałym obserwatorem i momentalnie wykrywa, kto będzie samozwańczym wodzirejem naszego ślubnego wieczoru, ale nie pomija też skromnej kuzynki, nieśmiało dającej się zaprosić do tańca lub tych momentów, kiedy łza kręci się w oku rodziców.

Sesja indywidualna natomiast to już zupełnie inny rodzaj pracy. Wiele osób czuje się skrępowanych przed obiektywem, dlatego niezwykle ważna jest nasza relacja z fotografem. Profesjonalny fotograf powinien wyczuć osobę, którą fotografuje, sprawić, aby poczuła się komfortowo. Nieśmiałych delikatnie zachęcić, ekstrawertykom pozwolić rozwinąć skrzydła. Dlatego duże znaczenie będzie miało nasze spotkanie z fotografem i pierwsze wrażenie, jakie na nas zrobi. Dobrym pomysłem jest sesja narzeczeńska, na której możemy się przekonać, czy odpowiada nam styl pracy wybranego fotografa. Jeśli fotograf będzie nas irytował lub nie wykaże się odpowiednią inicjatywą podczas sesji – kamera w mig to zdemaskuje, ujawniając nasz niezbyt dobry nastrój lub zwyczajny brak pomysłu na zdjęcia. A chcemy przecież, żeby zdjęcia były równie wyjątkowe, jak okazja do nich.

Ponieważ fotograf będzie towarzyszył nam i naszym gościom przez cały dzień ślubu i wesela, równie ważne, jak jego profesjonalizm, są dobre maniery i aparycja. Warto upewnić się, że w tej kwestii spełnia odpowiednie standardy i nasze oczekiwania.

Fotografia ma już za sobą spory kawałek historii i to, co kiedyś było luksusem, dziś stało się standardem. I tak jak w każdym mieście jest fryzjer, mechanik, czy piekarnia, tak w każdym znajdzie się również dobry fotograf. Wolsztyn również może poszczycić się szeroką ofertą w kwestii fotografii. Spośród wielu wyróżnia się Mariusz Brychcy, specjalizujący się w fotografii ślubnej i portretowej w Wolsztynie.

Poszukiwanie fotografa, czy to na ceremonię ślubną, czy sesję portretową z pewnością zaczniemy od przejrzenia portfolio w internecie, wpisując w google „fotograf Wolsztyn”, „fotografia ślubna Wolsztyn” lub tym podobne frazy. Pamiętajmy jednak, że to jakość zdjęć i komfort współpracy powinny być najważniejszym kryterium, niekoniecznie pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwarki.

Czym zatem kierować się przy wyborze fotografa?
• lokalność
wybierz fotografa z Wolsztyna – miejscowi fotografowie z pewnością najlepiej znają sekretne zakamarki idealne do romantycznych zdjęć, wiedzą, kiedy zagląda w nie najlepsze światło i jak wkomponować ludzką sylwetkę
• kreatywność
Plenerowe sesje można urządzić na milion sposobów. Przeglądając portfolio fotografa, zwróć uwagę, czy zdjęcia są różnorodne, czy fotografowane osoby wyglądają naturalnie i czy całość jest harmonijna – czy wybrany plener i pozy pasują do fotografowanych osób i ich stylu
• profesjonalizm
Jak już zostało wspomniane na wstępie, zatrudniamy fotografa, gdyż chcemy, aby pamiątkowe zdjęcia z tego szczególnego dnia były profesjonalne. Warto więc dowiedzieć się, jakim sprzętem operuje nasz fotograf i ile pracy wkłada w dalszą obróbkę zdjęć. Nie zaszkodzi przyjrzeć się nie tylko pojedynczym ujęciom, ale całokształtowi pracy, na przykład przejrzeć całość zdjęć z jednego wesela.
• oferta
spośród wielu opcji, jakie proponują fotografowie w Wolsztynie, musimy wybrać jedną. Należy więc dobrze przemyśleć, na czym tak naprawdę nam zależy i jaką cenę jesteśmy gotowi za to zapłacić. Oczywiście im bardziej rozbudowana oferta, tym droższa, ale w końcu ślub, to wyjątkowe wydarzenie. Niestety również przysparzające stresu i sporego zamieszania, dlatego warto się zastanowić, czy nie pozwolić sobie na sesję ślubną w plenerze innego dnia, gdy emocje już nieco opadną, a zniecierpliwieni goście nie będą zaglądali fotografowi przez ramię, dodatkowo nas onieśmielając.

Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, nie zapominajmy o najważniejszym – komunikacji. Fotograf to przede wszystkim człowiek, a nie tylko soczewka jego kamery. Dlatego warto ze szczegółami omówić z fotografem nasze oczekiwania, powiedzieć, na czym nam zależy i jakie są nasze obawy. Ale także wysłuchać, co fotograf ma nam do powiedzenia, czy ma jakieś sugestie, rady. Doświadczenie „ślubne” ma przecież zdecydowanie większe, niż my, nie mówiąc o fotografii. Otwarta rozmowa, odpowiednio przygotowany plan i dobra atmosfera to podstawy udanego reportażu z wesela i sesji ślubnej.

3 Comments

  1. pyrotech2 Reply

    Oj tak, wybór fotografa to nie jest prosta decyzja. My zdecydowaliśmy się na znajomego. Doradził nam super pomysł, a mianowicie sztuczne ognie. Zdjęcia wyglądają fenomenalnie, a dzieci miały dużo zabawy.

  2. weselefajerw Reply

    Dobry fotograf będzie potrafił sprawić, że zdjęcia ślubne będą nie tylko dokumentacją uroczystości, ale pamiątką, na którą będzie patrzyło się z przyjemnością. Profesjonalista wykorzysta każdą okazję do zrobienia ładnego zdjęcia. Jedną z takich okazji może być np. pokaz fajerwerków – Para Młoda na ich tle wygląda naprawdę wyjątkowo.

  3. Martas55 Reply

    Wybór fotografa to nie jest prosta sprawa. Teraz jest mnóstwo film, które się tym zajmują. Mi marzy się sesja na tle pokazu fajerwerk i szukam takiego fotografa, który będzie miał na to fajny pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *